Alibaba investuje v Turecku dvě miliardy dolarů, Erdogan chce v zemi závod Tesly

Čínská firma Alibaba plánuje v Turecku investovat dvě miliardy dolarů

Čínská firma Alibaba plánuje v Turecku investovat dvě miliardy dolarů (45,8 miliardy Kč). S odvoláním na dnešní oznámení turecké divize internetového prodejce o tom informovala agentura Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požádal šéfa Tesly Elona Muska, aby v Turecku postavil závod automobilky, uvedlo ředitelství prezidentského úřadu pro komunikaci. Erdogan je ve Spojených státech na zasedání Valného shromáždění OSN.

Plány Alibaby

Investici Alibaby zmínil podle její turecké divize během setkání s Erdoganem prezident skupiny Michael Evans. Její časový harmonogram nerozvedl. Evans dále připomněl, že Alibaba už v Turecku investovala 1,4 miliardy dolarů prostřednictvím své divize Trendyol, jedné z nejznámějších tureckých platforem pro internetový prodej. Nové investice by měly směřovat do vybudování datového centra a logistického centra v Ankaře a exportní centrály na letišti v Istanbulu.

S Muskem se Erdogan setkal v Tureckém domě, 36patrovém mrakodrapu na Manhattanu, nedaleko sídla OSN. Šéf Tesly podle prezidentského úřadu uvedl, že s automobilkou spolupracuje již celá řadu tureckých dodavatelů, a země se tak řadí mezi přední kandidáty.

Budoucnost

Automobilka má v současné době šest továren a sedmou staví v mexickém státě Nuevo León. Musk v květnu uvedl, že Tesla pravděpodobně vybere místo pro novou továrnu do konce letošního roku.

Turecký prezident během schůzky projevil zájem o spolupráci se společností Starlink, která prostřednictvím sítě satelitů poskytuje internet, a v oblasti umělé inteligence (AI). Musk reagoval tím, že vesmírná společnost SpaceX, pod níž Starlink spadá, si přeje spolupracovat s tureckými úřady na tom, aby získala licence k poskytování služeb v Turecku.

Erdogan pozval Muska na turecký letecký a technologický festivalu Teknofest, který se bude konat koncem září v Izmiru. Musk údajně na festival dorazí.

zdroj: ČTK

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here